RÓŻOWY ORZECH

Różowy Orzech powstał w ramach projektu dofinansowanego przez Fundusz Feministyczny, z czasem stał się zespołem działającym w Fundacji Akademia Młodych Głuchych. Projektowe działania rozpoczęły się w grudniu 2018 roku i trwają do dziś.

Celem zespołu jest zwiększanie świadomości i wiedzy wśród Głuchej społeczności na temat feminizmu. Chcemy wpływać na rzeczywistość tak, by kobiety miały równe szanse w życiu prywatnym i zawodowym, by prawa kobiet były respektowane.

O nazwie “Różowy Orzech”, jak to często w życiu bywa, zadecydował zbieg okoliczności. W trakcie wideorozmowy, która trwała kilka dobrych godzin, między innymi główkowałyśmy nad tym jak nazwać projekt. W pewnym momencie Zuzanna rozłupała orzech włoski. Wymieniłyśmy spojrzenia i od razu stało się jasne, że to jest to. Twarda łupina orzecha to nasza skorupa, bronimy się przed tym, co nas dotyka, przed krzywdzącymi słowami, spojrzeniami, zachowaniami. W środku skrywamy naszą miękką część (miąższ orzecha), czyli nasze uczucia, charakter, wnętrze, nasze serce. A dlaczego jest różowy? To proste, róż kojarzy nam się z kobiecością. 

W zespole działają obecnie trzy osoby – Agnieszka, Zuzanna i Gabriela, wcześniej towarzyszyły im Aldona i Ewelina.